طرح جمهوری‌خواهان برای حذف بایدن از فهرست نامزدهای انتخابات سه چهره جمهوری‌خواه جهت مقابله به مثل با طرح ایالت کلرادو برای حذف دونالد ترامپ از انتخابات مقدماتی، طرح رد صلاحیت جو بایدن از انتخابات درون حزبی در برخی ایالات را آغاز کردند. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در سه ایالت مهم […]

سه چهره جمهوری‌خواه جهت مقابله به مثل با طرح ایالت کلرادو برای حذف دونالد ترامپ از انتخابات مقدماتی، طرح رد صلاحیت جو بایدن از انتخابات درون حزبی در برخی ایالات را آغاز کردند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران، قانون‌گذاران جمهوری‌خواه در سه ایالت مهم و حساس آمریکا در جریان آرای انتخاباتی، برنامه خود را برای حذف جو بایدن از آرای این سه ایالت اعلام کردند.

به گزارش «نیوزویک»، «آرون برنستین» از پنسیلوانیا، «کوری مک گار» از آریزونا و «چارلیس برد» از ایالت جورجیا با انتشار بیانیه مشترکی، برنامه خود را برای حذف بایدن از فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ در این سه ایالت اعلام کردند.

این اقدام در پی تصمیم دادگاه عالی ایالت کلرادوی آمریکا مبنی بر محرومیت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا از شرکت در رای‌گیری مقدماتی این ایالت، صورت می‌گیرد.

حکم دادگاه کلرادو به اصلاحیه ۱۴ قانون اساسی آمریکا استناد می‌کند که به موجب آن مقامات آمریکایی ضمن اعلام سوگند جهت حمایت از قانون اساسی این کشور، متعهد می‌شود در صورت دست داشتن در شورش از تصدی پست خود در آینده منع شوند.

بر این اساس دادگاه کلرادو با این استدلال که ترامپ در شورش ۶ ژانویه کنگره آمریکا در سال ۲۰۲۱ نقش داشته است، عنوان کرده بود که ترامپ نمی‌تواند برای بار دوم، سمت ریاست‌جمهوری آمریکا را بر عهده بگیرد.

جدا از این، ترامپ با اتهامات جنایی دیگری در واشنگتن دی‌سی هم در ارتباط با شورش ۶ ژانویه مواجه است. با این حال، ترامپ در پرونده واشنگتن دی‌سی خود را بی‌گناه دانسته و طرح آن را با انگیزه سیاسی عنوان کرده است.

اکنون این سه نماینده جمهوری‌خواه استدلال کرده‌اند که اگر می‌توان ترامپ را که نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه برای ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ است از رای‌گیری ایالتی منع کرد، بایستی با بایدن رقیب احتمالی وی در حزب دموکرات هم چنین رفتاری کرد.

آنها در بیانیه مشترک خود اینطور گفته‌اند در حال تلاش برای معرفی طرحی هستند که به موجب آن امکان حذف جو بایدن از آرای صندوق رای در ایالت‌های جورجیا، آریزونا و پنسیلوانیا فراهم شود. نمایندگان حامی دونالد ترامپ، اقدام قضات دموکرات در تلاش برای حذف دونالد ترامپ از صندوق رای در کلرادو را لکه ننگی در نظام سیاسی آمریکا عنوان کرده‌اند.

به گفته آنها جو بایدن ۱۰۰ درصد واجد شرایط نامزدی برای مناصب سیاسی نیست و در این استدلال خود به ماجرای پرونده‌های قضایی خانواده جو بایدن که به واسطه آن برای استیضاحش نیز تلاش‌می‌کنند، اشاره کرده‌اند.

علاوه بر این، بایدن به دلیل هجوم گسترده مهاجران غیرقانونی به آمریکا مورد انتقاد شدید این نمایندگان جمهوری‌خواه قرار گرفته است. سه نماینده حامی ترامپ هدف خود از انتشار این بیانیه را تلاش برای نشان دادن پوچ بودن تصمیم قضات ایالت کرادو عنوان کرده اند و وعده داده‌اند در برابر اقدامات این‌چنینی ضد جمهوری‌خواهان از سوی دموکرات‌ها می‌ایستند.

با وجود آنکه احتمال تصویب چنین قانونی برای حذف بایدن از صندوق‌های رای دور از دسترس است با این حال این اقدام می‌تواند شانس بایدن را در سه ایالت مورد نظر برای کسب آرای انتخاباتی بدتر کند.