طبق تفاهم‌نامه‌ای که بین ایران‌خودرو و سایپا و بنیاد شهید منعقد شد، ۳۰ هزار دستگاه خودرو به ایثارگران و خانواده‌های مدافعان حرم اختصاص خواهد یافت.

اختصاص ۳۰ هزار دستگاه خودرو به ایثارگران و خانواده‌های مدافع حرم
علیرضا رزم‌حسینی امروز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار داشت:‌ تفاهم‌نامه بنیاد شهید و خودروسازان به منظور کمک به ایثارگران و خانواده‌های مدافعان حرم منعقد شده و بر این اساس، خودروهایی متناسب با شرایط جانبازان، ایثارگران و همچنین خانواده مدافعان حرم از محل افزایش تولید شرکت‌های خودروساز و براساس یک برنامه زمانبندی شده تخصیص خواهد یافت.

وی با بیان اینکه میزان واردات قطعات صنعت خودروسازی حدود ۴ میلیارد دلار بوده است، افزود: با اقداماتی که برای داخلی‌سازی این قطعات صورت گرفته، میزان واردات به یک‌ونیم میلیارد دلار تبدیل شده است که کاهش قابل ملاحظه‌ای در ارزبری کشور به حساب می‌آید.

  • تخصیص خودرو براساس قانون بودجه در این مراسم سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز با بیان اینکه اعطای تسهیلات برای تأمین خودرو با اقساط پنج‌ساله برای جانبازانی که مشکل حرکتی دارند، در قانون بودجه ۱۴۰۰ مورد تأکید قرار گرفته است، اظهار داشت: امیدواریم با تفاهم با بانک مرکزی بتوانیم این تسهیلات را تأمین کنیم.

وی با بیان اینکه این بند قانونی بیش از ۱۰ سال است که اجرایی نشده است، افزود: امیدواریم با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه، کمک قابل قبولی به جانبازان و همچنین خانواده‌های مدافعان حرم صورت گیرد.

فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو نیز در این مراسم با بیان اینکه در زمینه داخلی‌سازی اتوبوس فعالیت‌های قابل‌توجهی انجام شده است، اظهار داشت: میزان وابستگی به واردات در تولید اتوبوس در سال ۹۹ از ۵۸ هزار یورو به ۴۴ هزار یورو رسید و در سال جاری نیز برنامه کاهش این عدد به ۳۳ هزار یورو را در دستورکار داریم.

وی همچنین از تحویل تارا به خریداران طی روزهای آینده خبر داد و گفت: گیربکس اتوماتیک این خودرو نیز مرحله کالیبراسیون را پشت سر می‌گذارد که تحویل تارا با گیربکس اتوماتیک در شهریورماه امسال آغاز خواهد شد.

وی افزود: تولید انبوه گیربکس نیمه اتوماتیک خودرو نیز از شهریورماه و هفته دولت آغاز خواهد شد.

جواد سلیمانی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز در این مراسم با بیان اینکه اولین خودروی کراس اور کوچک اقتصادی توسط سایپا به زودی رونمایی خواهد شد، افزود: تولید انبوه این خودرو از نیمه دوم امسال آغاز می‌شود.

وی ادامه داد: طی یک‌سال گذشته بیش از ۶۰ قطعه حساس خودرو داخلی‌سازی شده است و خط تولید یک محصول با همکاری هوافضای سپاه به زودی افتتاح خواهد شد.