رئیس جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از برنامه‌های مقابله با مشکلات ناشی از خشکسالی است، از هدف گذاری برای احداث بیش از ۲۰۰۰ هکتار گلخانه در این استان خبر داد. به گزارش پایگاه خبری شهیدیاران، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان فارس مجتبی دهقان‌پوررئیس جهاد کشاورزی فارس با اشاره به […]

رئیس جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از برنامه‌های مقابله با مشکلات ناشی از خشکسالی است، از هدف گذاری برای احداث بیش از ۲۰۰۰ هکتار گلخانه در این استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری شهیدیاران، به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان فارس مجتبی دهقان‌پوررئیس جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه بنا به دستور استاندار فارس توسعه هزار هکتاری کشت‌های گلخانه‌ای برای امسال در این استان هدف گذاری شده است، گفت: امسال تا کنون متقاضیان احداث ۲۲۱۴ هکتار گلخانه در فارس شناسایی شده‌اند.

او با بیان اینکه این سطح از توسعه گلخانه‌ها و محیط‌های کنترل شده علی‌رغم ابلاغ سهمیه تنها ۲۰۰ هکتاری برای توسعه گلخانه‌ها در سال جاری از سوی وزارت جهاد کشاورزی به این استان است، گفت: نزدیک به هزار هکتار از طرح‌های مذکور از ۱۵ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

رئیس جهاد کشاورزی فارس یادآور شد: ستاد ویژه گلخانه‌ها در استان به ریاست استاندار و با مشارکت جدی و تعامل سازنده تمام دستگاه‌های مرتبط و با محوریت سازمان جهاد کشاورزی این استان تشکیل شده و با برگزاری منظم و مستمر جلسات، ستاد روند پیشرفت پروژه‌ها را رصد و پایش می‌کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه از ابتدای امسال طرح ۴۳ هکتار گلخانه سبزی و صیفی و ۲۲ هکتار سایبان کشاورزی باغ‌ها در فارس به بهره برداری رسیده است، گفت: امسال تا کنون ۳۲۲ طرح، به مساحت ۳۰۷ هکتار، برای اخذ تسهیلات به میزان ۲۲ هزار و ۲۳۱ میلیارد ریال عمدتا به بانک کشاورزی معرفی شده‌اند.

او با اشاره به اینکه تا پایان پارسال ۶۰۷ هکتار گلخانه و ۲۲۰ هکتار سایبان باغ در فارس احداث شده است، گفت: در گلخانه‌های این استان عمدتا محصولات سبزی و صیفی مانند خیار، فلفل دلمه رنگی، گوجه فرنگی و سایر سبزیجات برگی همچون فلفل تند تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: تولید نشاء و نهال، گل و گیاهان زینتی، گیاهان دارویی، پاپایا، میوه‌های هسته دار و مرکبات از دیگر محصولات تولیدی این استان در فضای کنترل شده است.

افزایش ۱۲ برابری تولید در فضای گلخانه‌ای محقق می‌شود

دهقان پور با اشاره به اینکه افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب، استفاده بهینه از نهاده‌های تولید، کاهش ریسک تولید و افزایش ۱۰ تا ۱۲ برابری تولیدات در گلخانه نسبت به فضای باز از مزایای تولید در فضای گلخانه‌ای است، گفت: امکان کنترل شرایط محیطی و تولید محصولات خارج از فصل و افزایش مدت زمان برداشت محصولات، از دیگر مزایای کشت در فضای گلخانه‌ای است.

او همچنین به افزایش بازدهی اقتصادی نسبت به فضای باز، اشتغال زایی پایدار، فعال شدن صنایع مرتبط جانبی نظیر کارخانجات و کارگاه‌های ساخت قطعات فلزی و پوشش‌های پلاستیکی و افزایش ضریب امنیت غذایی و سلامت جامعه نیز اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه متقاضیان احداث گلخانه پس از دریافت پروانه تاسیس از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی می‌توانند در سامانه یکپارچه تسهیلات اعتباری وزارت جهاد کشاورزی (سیتا) درخواست خود برای اخذ تسهیلات بانکی را ثبت کنند، افزود: پس از مطرح شدن درخواست‌ها در میز خدمت و بررسی مدارک آب، زمین و مجوز تاسیس، در صورت تائید کارگروه، متقاضی به بانک‌های عامل معرفی می‌شود.

دهقان پور با اشاره به اینکه تامین آب با کمیت و کیفیت مناسب و تامین وثایق بانکی برای متقاضیان تسهیلات از چالش‌های اساسی در مسیر توسعه محیط‌های کنترل شده در فارس به شمار می‌آید، اضافه کرد: برای متقاضیان احداث سایبان‌های کشاورزی نیز پس از دریافت مجوز از مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان، روند دریافت تسهیلات بانکی مشابه گلخانه‌هاست.