جامعه المصطفی العالمیه صدور انقلاب به سایر نقاط جهان را محقق کرد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه المصطفی العالمیه صدور انقلاب به سایر نقاط جهان را محقق کرد و امروز کارنامه این نهاد فرهنگی اندوخته و سرمایه ارزشمند نظام اسلامی را نمایان می‌ کند. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران؛ محمدمهدی اسماعیلی […]

جامعه المصطفی العالمیه صدور انقلاب به سایر نقاط جهان را محقق کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جامعه المصطفی العالمیه صدور انقلاب به سایر نقاط جهان را محقق کرد و امروز کارنامه این نهاد فرهنگی اندوخته و سرمایه ارزشمند نظام اسلامی را نمایان می‌ کند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران؛ محمدمهدی اسماعیلی در هفدهمین همایش مدیران و نمایندگان جامعهالمصطفی العالمیه که به میزبانی شهر قم برگزار شد، مجاهدت‌های علمی و فرهنگی جامعه‌المصطفی را مصداق جهاد فرهنگی دانست و گفت: مطالعات و پژوهش‌های علمی و دانشگاهی بنده درباره فعالیت‌های فرهنگی نظام در حوزه بین‌الملل به خوبی این نکته را نمایان می‌ کند که از میان مجموعه‌ های فعال در این عرصه، بی‌گمان جامعهالمصطفی موثرترین نهاد است و امروز می‌ توان مجموعه فعالیت ‌های مستحکم این بنیاد را از جهات مختلف مورد بررسی قرار داد.

وی افزود: در روزهای نخست پیروزی انقلاب برخی‌ مسئله «صدور انقلاب اسلامی» که به عنوان پیام اصلی انقلاب از سوی امام خمینی(ره) مطرح شده بود را سیاسی و نظامی تعبیر می‌کردند. اما با ابتکار تاسیس نهاد جامعه‌المصطفی این هدف مهم تحقق یافت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: شبکه گسترده بین ‌المللی این نهاد فرهنگی و انقلابی در نقاط مهم دنیا ایجاد شده و نیروهای تربیت یافته آن به صورت مستمر وارد چرخه توسعه منابع انسانی گفتمان انقلاب اسلامی می ‌شوند.

نقش جامعه‌المصطفی در پاسداشت و ترویج زبان فارسی

وزیر فرهنگ با اشاره به اهمیت و جایگاه آموزش زبان فارسی گفت: بر اساس تبیین حکیمانه رهبر معظم انقلاب، تمدن نوین اسلامی باید زبان فارسی را در جایگاه زبان اول علمی جهان قرار دهد؛ یعنی رویکردی که در آن گسترش زبان فارسی با ذات انقلاب اسلامی و محل حدوث این نهضت بزرگ گره می ‌خورد.

اسماعیلی ادامه داد: خدمت انقلاب اسلامی به زبان فارسی به واسطه جامعهالمصطفی بسیار پیشروتر از کارهای مدعیان پر سر و صدای کم ‌اثری بوده که به ویژه در دوره پهلوی اول و دوم به دنبال گسترش تفکر ملی‌گرایی ایرانیِ جدا از فرهنگ اسلامی بودند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: آن‌ها در رویکرد خود دچار  نوعی تحقیر و خودباختگی در مواجهه با غرب هستند و سیره، سلوک و گفتارشان متاثر از آن است. اما در جامعهالمصطفی ما با افتخار علاقه‌ مندان را با زبان فارسی آشنا می ‌کنیم و آن‌ها برای آغاز دوره‌ های آموزشی خود زبان فارسی را می ‌آموزند. تسلط دانش‌آموختگان جامعهالمصطفی به زبان فارسی، زمینه ترویج معارف انقلاب اسلامی در آینده را بیش از پیش فراهم می‌ کند.

تلاش دولت سیزدهم برای تحولات اساسی در عرصه فرهنگ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که دولت در عرصه فرهنگی به دنبال تحولات اساسی است، تصریح کرد: همان‌طور که بخش اقتصاد کشور در گذشته از منظر اعداد و ارقام نمره قابل قبولی کسب نمی ‌کند و تورم بالا و رشد اقتصادی ناچیز ثبت شده است، معتقدم وضعیت حکمرانی فرهنگی در این دوره به مراتب بدتر بود. ما در این دوره تقریبا از همه مزیت ‌های دولتی در حکمرانی فرهنگی عقب نشستیم و این حوزه ضعیف و نحیف شد. اما در دوره فعالیت دولت انقلابی تلاش کردیم این فضا دچار تغییرات بنیادین شود.

اسماعیلی افزود: در دولت تلاش می ‌کنیم که عقب ‌ماندگی‌ های فرهنگی را جبران کنیم. یک بخش مهم آن در حوزه تامین بودجه فعالیت ‌های فرهنگی است. دولت یک کار بزرگ را امسال انجام داد که نتایج آن را در فعالیت‌ های عمومی نهادهای دینی به ویژه حوزه‌ های علمیه بیش از پیش خواهیم دید.

وی تاکید کرد: پیگیری کردیم تا یک درصد بودجه شرکت ‌های دولتی و بانک‌ها طبق نظر وزارت فرهنگ در حوزه فرهنگ و هنر هزینه شود. این مصوبه و تصمیم به بسط تفکر دینی کمک می‌ کند و می ‌تواند عقب‌ماندگی ‌های موجود  به جا مانده از سال ‌های قبل را در این دولت جبران کند. مجموعه ‌های دیگر هم به مرور اضافه می ‌شوند. به‌طور مثال شرکت‌ های زیرمجموعه وزارت نفت موظف شدند تعهدات خود را در حوزه فرهنگی انجام دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: قطاری که در واقع از ریل خارج شده بود یا در مسیر منحرف قرار داشت اکنون در حال بازگشت به مسیر اصلی است. در حوزه محتوا نیز کارهای مهمی صورت گرفته است. در زمینه تربیت نیروی انسانی هم چهره ‌های جدیدی شناسایی می‌ شوند. با فضا دادن به مراجع فکری مطمئن، برای تربیت نیروی انسانی لازم در عرصه فرهنگ، هنر و رسانه گام ‌های بزرگی برداشته شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امیدوارم در یک بازه ۴ ساله در پایان این دولت بتوانیم بخشی از عقب ‌ماندگی ‌های حوزه فرهنگ را جبران کنیم. الحمدلله یک شخصیت علمی انقلابی در رأس دولت قرار گرفته که افتخارش سربازی رهبر انقلاب است. ما با این مدیریت تلاش می‌ کنیم معادله نادرست شکل گرفته حوزه فرهنگ در گذشته را به مسیردرست برگردانیم.

تقویت دیپلماسی فرهنگی در حوزه بین‌الملل

وی افزود: با برنامه‌ ای روشن، حمایت رئیس‌جمهور محترم و ارشاد رهبر معظم انقلاب، مسیر را رو به جلو ادامه می ‌دهیم و تلاش می‌ کنیم در حوزه فرهنگی و بین‌الملل بتوانیم این مسیر را قوی ‌تر از گذشته ادامه دهیم و تمهیدات بیشتری برای آن فراهم کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور تصریح کرد: با همین نگاه بنا داریم نمایندگی جدیدمان در حوزه بین‌الملل را فعال کنیم و در آمریکای جنوبی این کار را آغاز کردیم. مجموعه ‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش‌ های مختلف آمادگی حمایت از فعالیت ‌های علمی فرهنگی در حوزه بین‌الملل را دارند.

اسماعیلی افزود: بخش مهمی از ماموریت‌ های فرهنگی جهان اسلام  در کشورهای مختلف  از طریق جامعهالمصطفی انجام می ‌شود. در دولت بنا این است که بخش‌ های غیردولتی حوزه فرهنگ را تقویت کنیم. در حوزه تخصصی جامعهالمصطفی هم در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم‌ افزایی‌هایی در حال انجام است.

تروریسم رسانه ‌ای در مقابل حوزه فرهنگ کشور

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تلاش دشمن برای ضربه زدن به حوزه فرهنگ کشور گفت: یک تروریسم رسانه ‌ای فرهنگی دستش را دور گلوی حوزه فرهنگ گذاشته تا راه تنفس فرهنگ را ببندد و با همه وجود به صحنه آمدند تا جشنواره فجر انقلاب اسلامی را تعطیل کنند. این یکی از همان نقاطی بود که در حال نشان دادن نتایج یک دهه مدیریت رها شده فرهنگی و چند دهه تهاجم فرهنگی بود.

۷ میلیون نفر در نمایشگاه کتاب حضور یافتند

وی در عین حال تصریح کرد: برای مدیریت این فضا جای حساسی قرار گرفته بودیم و خدای بزرگ کمک کرد و جشنواره‌ ها را به بهترین حالت برگزار کردیم. با وجود تبلیغات منفی دشمن که سعی داشت ناشران را مقابل ما قرار دهد ۷ میلیون نفر در نمایشگاه کتاب حضور یافتند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: بسیاری از دوستان می‌ گفتند نمایشگاه کتاب را در مصلا برگزار نکنید. چون می ‌خواهند ترویج بی‌حجابی را از اینجا کلید بزنند. اما خود مردم و بانوان طلبه برای امر به معروف در نمایشگاه کتاب به میدان آمدند. برای بازدید از نمایشگاه محضر رهبر معظم انقلاب بودم. ایشان فرمودند که «شما موضوع حجاب را چه جور جمع کردید؟» خداوند کمک کرد و پرشکوه ‌ترین نمایشگاه کتاب در تاریخ برگزار شد. در همین ایام بهار پررونق‌ترین بهار فرهنگی شکل گرفت.

انتشار ۴۵۰۰ عنوان کتاب توسط جامعه‌ المصطفی

رئیس جامعه المصطفی العالمیه نیز در این همایش با اشاره به محورهای اهداف و ماموریت ‌های این نهاد گفت: جامعه المصطفی در جهت تقویت آموزش‌های مجازی بلندمدت گام برمی ‌دارد. چرا که این آموزش ‌ها با هزینه و محدودیت‌ های کمتر، برد بیشتری خواهد داشت.

حجت ‌الاسلام علی عباسی در ادامه از فعالیت موسسه آموزش‌ های کوتاه‌ مدت و فرصت‌ های مطالعاتی در جامعهالمصطفی یاد کرد که می ‌تواند در کنار ارائه آموزش ‌ها، زمینه آشنایی فعالان علمی و شخصیت‌ های خارجی را با دستاوردهای فرهنگی کشور فراهم کند.

وی افزود: تاکنون ۴ هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب از سوی جامعه المصطفی منتشر شده که بخشی از آن به مراکز پژوهشی جامعه المصطفی در داخل و خارج از کشور اختصاص دارد. مثلا مرکز پژوهشی جامعه المصطفی در لبنان ۴۴۰ عنوان از آثار تراز اول حوزه علوم انسانی در ایران را به زبان عربی منتشر کرده است.

رئیس جامعه المصطفی العالمیه ده ‌ها هزار دانش‌آموخته جامعه المصطفی را سرمایه فرهنگی  اسلام برشمرد و گفت: همه دانش‌آموختگان ما ابتدا زبان فارسی آموخته ‌اند و جامعه المصطفی از این نظر در کنار بنیاد سعدی یکی از مراکز مهم آموزش زبان فارسی به حساب می ‌آید.

عباسی همچنین از بازنگری و تنظیم اسناد راهبردی حوزه ‌های مأموریت جامعه المصطفی متناسب با اقتضائات روز خبر داد و گفت: این اسناد راهبردی نقشه راه فعالیت جامعه المصطفی در عرصه بین ‌المللی خواهد بود