پرداخت حق مسکن ۹۰۰ هزار تومانی کارگران از فروردین نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: مصوبه حق مسکن شورای عالی کار قرار بود در اولین جلسه برای تصویب به دولت ارائه شود، اما اجرای مصوبه از ابتدای فروردین‌ماه است. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران، هادی ابوی با اشاره به ابلاغ بخشنامه مزد […]

پرداخت حق مسکن ۹۰۰ هزار تومانی کارگران از فروردین

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: مصوبه حق مسکن شورای عالی کار قرار بود در اولین جلسه برای تصویب به دولت ارائه شود، اما اجرای مصوبه از ابتدای فروردین‌ماه است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران، هادی ابوی با اشاره به ابلاغ بخشنامه مزد ۱۴۰۲ از سوی وزیر کار به استان‌ها اظهار کرد: کمک هزینه مسکن کارگران از جمله حقوق قانونی کارگر در قانون کار است که برای سال ۱۴۰۲ در شورای عالی کار ماهیانه ۹۰۰ هزار تومان تعیین شد. قابلیت اجرای این مصوبه از ابتدای فروردین‌ماه است.

وی افزود: به دلیل اینکه دستمزد ۱۴۰۲ در آخرین روز سال ۱۴۰۱ تعیین شد، وزیر کار بیان کرد که در اولین جلسه سال ۱۴۰۲ حق مسکن را برای تصویب به دولت ارائه می‌کند تا در هیئت وزیران تأیید شود. اما قابلیت اجرای این مصوبه از ابتدای فروردین ماه است. تا زمان تصویب این مصوبه در هیئت وزیران در صورتی که بنگاه‌های اقتصادی در سال جاری کمتر از ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنند مکلف به پرداخت مابه‌التفاوت از ابتدا سال جاری هستند.
ابوی حق مسکن را یکی از مزایای کارگران مشمول قانون کار برشمرد و خاطرنشان کرد: حق مسکن کارگری مانند سایر موارد بخشنامه مزدی نیست و باید در هیئت وزیران به تصویب برسد و جهت اجرا ابلاغ شود.

وی اظهار کرد: رقم حق مسکن چشمگیر نیست و حتی هزینه کارمزد مشاور املاک را هم برای کارگر پوشش نمی‌دهد و به‌عنوان یک کمک‌هزینه مطرح است. عمده تمرکز شورای‌عالی کار روی حقوق و معیشت است و ما هنوز از نقطه مطلوب برای کارگر که در وضع اقتصادی موجود یک زندگی آبرومندانه و در رفاه داشته باشد، فاصله داریم.