آمار بالای اهدای کتاب در سنندج افتخار آمیز است فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی سنندج با اشاره به آمار بالای اهدای کتاب در سنندج، گفت: خوشبختانه فرهنگ وقف و اهدای کتاب در میان شهروندان سنندجی نهادینه شده و این امر مایه افتخار است. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران از کردستان؛ حسن […]

آمار بالای اهدای کتاب در سنندج افتخار آمیز است

فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی سنندج با اشاره به آمار بالای اهدای کتاب در سنندج، گفت: خوشبختانه فرهنگ وقف و اهدای کتاب در میان شهروندان سنندجی نهادینه شده و این امر مایه افتخار است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران از کردستان؛ حسن عسکری در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج که با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی و اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون شهروندان سنندجی نزدیک به ۱۱ هزار نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی اهدا کرده اند که بسیار مایه مباهات است.
وی ادامه داد: فرهنگ اهدای کتاب به منظور استفاده سایر شهروندان از این منابع امری پسندیده است و نشان از فرهنگ بالای مردم شهرستان در این زمینه دارد و باید به آن افتخار کرد.
عسکری با بیان اینکه حمایت از نویسندگان و ناشران بومی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، افزود: این امر به شیوه های مختلف از جمله رونمایی از کتاب، برگزاری نشست های نقد و بررسی کتاب و همچنین خریداری کتاب به منظور توزیع در کتابخانه ها امکانپذیر است.
وی راه اندازی کتابخانه در شهر منفصل شهری نایسر را مهم ارزیابی و عنوان کرد: توسعه این مناطق و ارتقای سطح خدمات رسانی در تمامی سطوح به ویژه در حوزه فرهنگ امری ضروری است.
فرماندار سنندج حمایت از کتابخانه های عمومی را زمینه ساز توسعه فرهنگی برشمرد و گفت: خوشبختانه برخی نهادها از جمله شهرداری و شورای اسلامی شهر سنندج در اجرای وظایف و مسئولیت های خود در قبال کتابخانه خوب عمل کرده اند.
عسکری با بیان اینکه راه اندازی بوستان کتاب در شهر سنندج ضروری است، اضافه کرد: اقدامات اولیه برای ایجاد این بوستان در روبروی کتابخانه شهید مطهری سنندج انجام شده است و ان شاالله در سال آینده شاهد افتتاح این مجموعه باشیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کردستان نیز در این جلسه با تقدیر از حمایت مسئولان از این نهاد فرهنگی، بیان کرد: کتابخانه ها دیگر مانند گذشته صرفا به امانت کتاب اکتفا نمی کنند و امروز نزدیک به ۴۰ نوع خدمت در این مجموعه فرهنگی انجام می شود.
محمد مخدومی از کتابخانه های عمومی به عنوان پاتوق های فرهنگی، اجتماعی نام برد و افزود: ارتقای سطح خدمت رسانی به مردم، افزایش زیربنای کتابخانه های عمومی و ارتقای سطح دسترسی عمومی به این نهاد فرهنگی از اولویت های مهم کتابخانه های عمومی است.
وی با بیان اینکه استان کردستان دارای ۵۳ باب کتابخانه عمومی نهادی و ۲۹ باب کتابخانه عمومی مشارکتی با ۴۵ هزار عضو فعال است، اضافه کرد: در این کتابخانه های نزدیک به یک میلیون نسخه کتاب با موضوعات متنوع در دسترس عموم قرار دارد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سنندج نیز در ادامه جلسه با اشاره به برگزاری یکصد و ۹۱ برنامه مناسبتی در سال جاری، بیان کرد: همچنین در این مدت بیش از یکصد برنامه ویژه در بخش کودک برای کودکان اجرا شده است.
محمد بهرامی گفت: برگزاری ۳۵ جلسه مطالعاتی، ۴۴ جلسه معرفی کتاب، ۳۷ جلسه آموزشی و ۱۳ نمایشگاه کتاب کتابخانه ای از جمله برنامه هایی است که در سال جاری در کتابخانه های عمومی سنندج اجرا شده است.
وی با اشاره به خریداری ۷۰۰ نسخه کتاب از نویسندگان بومی سنندج در سال جاری، بیان کرد: از ابتدای سال جاری ۱۱ هزار نسخه کتاب توسط مردم فرهنگ دوست سنندج به کتابخانه های عمومی اهدا شده که بسیار قابل توجه و ارزشمند است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی سنندج از خدمت رسانی به علاقمندان در روزهای تعطیل رسمی در ایام نوروز خبر داد و گفت: کتابخانه مرکزی در یک شیفت و همچنین کتابخانه فردوسی سنندج در دو شیفت در ایام نوروز به علاقمندان خدمات ارائه می دهند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرستان سنندج دارای ۱۴ باب کتابخانه عمومی نهادی و ۸ باب کتابخانه عمومی مشارکتی با ۱۱ هزار عضو فعال است.
در پایان جلسه با اعطای لوح از تلاش های اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی تقدیر به عمل آمد.