به سمت شهری بدون پسماند حرکت می‌کنیم عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: طرح تغییر زمان جمع‌آوری پسماندهای تر در این کلان‌شهر، یک پازل از طرحی بزرگ‌تر برای مدیریت پسماندها است، به گونه‌ای که می‌خواهیم به سمت شهری بدون پسماند حرکت کنیم. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران به نقل از اداره ارتباطات و […]

به سمت شهری بدون پسماند حرکت می‌کنیم

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: طرح تغییر زمان جمع‌آوری پسماندهای تر در این کلان‌شهر، یک پازل از طرحی بزرگ‌تر برای مدیریت پسماندها است، به گونه‌ای که می‌خواهیم به سمت شهری بدون پسماند حرکت کنیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر اصفهان، فرزانه کلاهدوزان اظهار کرد: از چهارم تیرماه سال جاری طرح جدید جمع‌آوری پسماندهای تر طبق روزهای زوج و فرد هفته اجرا شد که بر اساس آن پسماندهای تر روزهای زوج هفته شامل شنبه، دوشنبه و چهارشنبه و روزهای فرد هفته شامل یکشنبه، سه‌شنبه و پنجشنبه بر اساس برنامه‌ریزی از در منازل شهروندان جمع‌آوری می‌شود.

وی تصریح کرد: این طرح کارشناسی شده است و البته اجرای موفق آن نیاز به فرهنگ‌سازی دارد؛ به‌رغم اینکه زحمات زیادی برای اجرای طرح کشیده شده است، شهروندان ساکن در بعضی مناطق با آن همراه نشدند و پسماندهای خانگی را در ساعات مقرر خارج از منزل قرار نمی‌دهند.

عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر اصفهان تاکید کرد: با روش‌هایی همچون آموزش و فرهنگ‌سازی مدیریت پسماند برای شهروندان و کاهش هزینه‌های نگهداری شهر، این طرح موفق‌تر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با نگاهی به فرایند جمع‌آوری پسماندها در بعضی کشورها می‌بینیم که این اقدام حتی به صورت هفتگی انجام می‌شود، زیرا هزینه‌های مدیریت پسماند بسیار زیاد است و در واقع طرح تغییر زمان جمع‌آوری پسماندهای تر در این کلان‌شهر، یک پازل از طرحی بزرگ‌تر برای مدیریت پسماندها است، به گونه‌ای که می‌خواهیم به سمت شهری بدون پسماند حرکت کنیم.

کلاهدوزان افزود: همه ما باید سعی کنیم تولید و دفع پسماندها را مدیریت کنیم، چراکه تنها یک کره زمین داریم و ملزم به حفظ آن برای سال‌های آینده و نسل‌های بعدی هستیم.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به اینکه یکی از اهداف اجرای طرح جدید جمع‌آوری پسماندهای تر فراهم کردن زمینه یک روز تعطیل (جمعه‌ها) در هفته کاری برای استراحت پاکبانان بوده است، گفت: مدیریت نیروها بسیار مهم است، کار پاکبانی به‌صورت شیفتی است، اما باید شیفت کاری آنها کمتر شود که این موضوع را پیگیری می‌کنیم.

وی تاکید کرد: پاکبانان به عنوان زحمتکش‌ترین قشر جامعه باید مورد توجه ویژه قرار گیرند، زیرا اگر این افراد یک روز سر کار خود نباشند، شهر غیرقابل زندگی خواهد شد.

کلاهدوزان گفت: اگر در کنار اجرای طرح جدید جمع‌آوری پسماندهای تر مابقی مدل‌هایی که به سمت پسماند صفر حرکت می‌کند نیز به شهروندان آموزش داده شود و این فرهنگ‌سازی صورت گیرد، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.