به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهیدیاران اظهارات اعضای کابینه دولت سیزدهم در حاشیه جلسه هیات و در گفتگو با خبرنگاران به این شرح است: وی با بیان اینکه وسایل گرمایشی برقی و نفتی بین زلزله زدگان توزیع شده است، اظهار داشت: گروه های مختلف برای خدمت رسانی به مردم به منطقه اعزام شدند و حجم […]

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهیدیاران اظهارات اعضای کابینه دولت سیزدهم در حاشیه جلسه هیات و در گفتگو با خبرنگاران به این شرح است:

  • احمد وحیدی در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با ارایه آماری از امدادرسانی به زلزله زدگان شهرستان خوی در آذربایجان غربی گفت: بیش از ۲۰ هزار چادر برای اسکان زلزله زدگان توزیع و ۴۵ کمپ اسکان برای ساماندهی آنان ایجاد شده است

  • وزیر کشور گفت: از همان ساعت اولیه اقدامات لازم برای زلزله زدگان خوی آغاز شد تقریبا بیشتر از ٢٠ هزار چادر و بیش از ۴۵ کمپ ایجاد شد.

وی با بیان اینکه وسایل گرمایشی برقی و نفتی بین زلزله زدگان توزیع شده است، اظهار داشت: گروه های مختلف برای خدمت رسانی به مردم به منطقه اعزام شدند و حجم زیادی از کمک رسانی در این حادثه شکل گرفت.

وزیر کشور تصریح کرد: حجم کمک‌رسانی‌های فراوانی انجام شده است و بنیاد مسکن، هلال احمر، سپاه، ارتش، فراجا، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی با محوریت استاندار وارد صحنه شدند.

وحیدی با بیان اینکه همه مسوولان در منطقه بودند و کمک رسانی با شدت ادامه دارد، افزود: با توجه به تکرار وقوع زلزله در منطقه تعدادی از مردم نگران بودند که به خانه های خودشان برگردند و قرار شد به آنها هم کمک‌رسانی شود.

  • حدود ۶۰ درصد از مشترکان گاز افزایش قیمت نداشتند

جواد اوجی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت با اعلام اینکه حدود ۶۰ درصد از مشترکان گاز در هفته های اخیر هیچگونه افزایش قیمتی نداشتند، اعلام کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی در دهه فجر به بهره برداری می رسد که روزانه ۵۶ تا ۶۰ میلیون متر مکعب گاز را فراوری می‌کند

وی اظهار کرد: با بهره‌برداری از این مرحله، پرونده احداث پالایشگاه‌های پارس جنوبی بسته می‌شود و این آخرین فاز آن خواهد بود.

وزیر نفت با بیان اینکه برای این فاز از پارس جنوبی حدود ۲.۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است، گفت: مجموع طرح‌های پتروشیمی و پالایشگاه گاز که در دهه فجر به بهره برداری می رسد، بالغ بر ۳ میلیارد دلار است.

مشترکینی که خارج از الگوی مصرف گاز استفاده کنند باید به صورت غیر یارانه‌ای پرداخت کنند

وی در رابطه با تعرفه گاز مشترکان خانگی گفت: پیشتر به مردم شریف و همه مشترکان مشترکان گاز خانگی و تجاری اطلاع رسانی کرده بودیم که مشترکاتی که خارج از الگوی مصرف داشته باشند رویه متفاوتی در پیش خواهیم گرفت؛ آن دسته از مشترکانی که خارج از الگوی مصرف گاز ، مصارف غیر متعارف دارند منتظر قبض های بالا باشند.

وزیر نفت گفت بر اساس قانون بودجه آن دسته از مشترکانی که در سقف الگوی مصرف گاز هستند هیچ گونه افزایش قیمتی ندارند و نزدیک به ۶۰ درصد از مشترکان گاز هیچ گونه افزایش قیمت نداشتند.

اوجی با بیان اینکه ۷۰ درصد تخفیف برای مشترکینی اعمال خواهد شد که طبق سقف تعیین شده در جداول ۵ اقلیم آب و هوایی برای سه ماه زمستان گاز مصرف کنند، اظهار داشت: مشترکینی که خارج از الگوی مصرف گاز استفاده کنند باید به صورت غیر یارانه‌ای پرداخت کنند.


وی افزود: در عین حال همه باید تابع قانون عمل کنیم؛ گلایه سازمان صدا و سیما در این خصوص نیز ناشی از عدم اجرای قانون بود.


وی با این توصیه به فعالان فرهنگی و هنری که قانون را رعایت کنند، اظهار داشت: اگر جایی نقص قانون وجود دارد ما باید جبران کنیم تا تکلیف فعالان این بخش روشن شود.


اسماعیلی درباره اظهار نظر یکی از فعالان سیاسی درباره هنرمندان که در فضای مجازی پخش شده است، گفت: بر اساس بررسی ها مشخص شد که فایل منتشر شده، تقطیع شده است؛ من گفتم یک پیکیری قضایی و حقوقی شود که مساله روشن شود؛ گوینده نیز عذرخواهی کرد و توضیح داد و توضیحاتی که ارایه کرد، مقبول جامعه هنری واقع شد.


وی تاکید کرد: ما دنبال ایجاد وحدت و همگرایی بین اهالی فرهنگ و هنر هستیم و امیدواریم دیگر از این سوءتفاهم ها بوجود نیاید.

  • اختتامیه شعر فجر جمعه برگزار می شود


وزیر فرهنگ با ارایه گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در برگزاری جشنواره های فجر گفت: جشنواره تئاتر، شب گذشته به پایان رسید و رسانه‌ها شاهد بودند که چه شور و شوق و شعف فوق‌العاده‌ای حاکم بود و چطور مردم، جوانان و اهالی فرهنگ و هنر از این موضوع استقبال کردند.
وی با بیان اینکه از امروز جشنواره فیلم فجر هم آغاز می‌شود، افزود: اختتامیه جشنواره شعر فجر نیز روز جمعه – ۱۴ بهمن – برگزار می شود.
وزیر فرهنگ یادآور شد، برای جشنواره فیلم فجر بیش از ۱۴۰ مهمان خارجی از شخصیت های برجسته سینمایی دنیا خواهیم داشت و برای این دوره از ۷۰ کشور آثاری ارسال شده بود که تعدادی به مرحله داوری رسیده است.

اسماعیلی به برگزاری نمایشگاه فناوری های نوین در حوزه تولید محتوا و بازی های رایانه ای در هفته آینده اشاره کرد و اظهار داشت: این نمایشگاه از ۱۶ تا ۱۹ بهمن در مصلی تهران برگزار می شود.

  • طرح «فجر تا فطر»  در سراسر کشور برای تنظیم بازار اجرا می شود

سید جواد ساداتی‌نژاد نیز با اشاره به گفت‌وگوی تلویزیونی اخیر رئیس جمهور اظهار داشت: از امروز طرح «فجر تا فطر» با همکاری فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور اجرا می شود.

وی افزود: در این طرح ۳۴ قلم کالا که جزو کالاهای اساسی و مصرفی مردم است، با تخفیف ۱۰ تا ۲۵ درصد عرضه می شود تا بازار مصرف در ایام عید و ماه مبارک رمضان با آرامش و قیمت های متعادل همراه باشد.


وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه اجرای این طرح موجب کاهش قیمت‌ها و تثبیت قیمت کالاهای اساسی تا پایان ماه مبارک رمضان و ایام عید می شود، ابراز امیدواری کرد که سایر فروشگاه‌های کشور هم با این طرح همراهی کنند و بتوانند آرامشی در حوزه بازار ایجاد شود.


وزیر جهاد کشاورزی با قدردانی از متولیان فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تولیدکنندگانی که با دولت برای اجرای این طرح همکاری دارند، اظهار داشت: برخی شرکت‌های تولیدی قیمت کالاهای خود را کاهش دادند و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز با سود صفر درصد کالاهای اساسی در این طرح مشارکت کردند.


ساداتی‌نژاد درباره وضعیت خرید و ذخیره‌سازی کالاهای اساسی و واردات آن به بنادر گفت: در زمینه کالاهای اساسی مشکل و کمبودی در کشور نداریم و این کالاها با تمهیداتی که از ابتدای سال صورت گرفته، وارد بنادر و تخلیه شده‌اند.


وی ادامه داد: البته در محدوده‌های زمانی در تأمین ارز ما تأخیر داشتیم اما در حال حاضر شرایط خوب است و تخلیه از بنادر صورت می‌گیرد و مشکلی از این بابت وجود ندارد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ایام پیش رو در عید فرآورده‌ها مانند مرغ و گوشت منجمد مشکلی نداریم در مورد نهادهای دامی ذخایر کشور وضعیت بسیار خوبی را دارد و مشکلی از این بابت در ایام پیش رو نداریم.

ایران رتبه هفتم تولیدکنندگان فولاد جهان را دارد

سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه در طول سال ۲۰۲۲ میلادی رشد تولید فولاد در ایران در میان ۱۰ کشوری که به لحاظ میزان فولاد برتر هستند، بیشترین رشد را داشته است و ما بیشترین رشد را در میان ۱۰ کشور برتر تولید فولاد داشتیم.

فاطمی‌امین بیان کرد: در مورد موضوع خودروها گفت: در زمینه خودرو طرحی در دولت بررسی و نهایی شده است که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: براساس این طرح، خودروهایی که در مناطق آزاد تردد می‌کنند با شرایطی که هفته آینده به دقت اعلام خواهم کرد این مجوز را خواهند داشت که شماره‌گذاری شوند و در کل کشور مورد استفاده قرار بگیرند که می تواند کمکی باشد برای افزایش عرضه در بازار باشد

از فعالیت پلتفرم‌های خارجی مشروط بر پایبندی به قواعد استقبال می کنیم

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: همانطور که رئیس جمهور شب گذشته در گفت‌وگوی تلویزیونی خود تاکید کرد، ما از فعالیت هر پلتفرم خارجی در ایران استقبال می‌کنیم مشروط بر اینکه حداقل به قواعد خودشان پایبند باشند.

وی افزود: به تازگی مرکز ملی فضای مجازی با شرکت متا که مالک شبکه های اجتماعی اینستاگرام و واتساپ است، مکاتبه کرده است که در این زمینه مذاکره کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: همین‌جا اعلام می‌کنیم هر پلتفرم خارجی که قواعد جمهوری اسلامی و یا حداقل قواعد خودشان را بپذیرد و به آن پایبند باشند که بتوانیم حقوق مردم را در این پلترفرم‌ها دنبال کنیم، استقبال خواهیم کرد.

زارع‌پور بیان کرد: مصوبه فیلتر شدن اینستاگرام و تلگرام که رئیس جمهور هم به آن اشاره کردند ارتباطی به وزارت ارتباطات یا حتی دولت ندارد؛ این تصمیمی است که در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با حضور سران سه قوه گرفته شده است.

وی ادامه داد: ارتباط صوتی و تصویری در پیام‌رسان‌های کشور برقرار است؛ روزانه چند میلیون تماس تصویری و صوتی از طریق پیام‌رسان‌ها و با کیفیت انجام می‌شود و هر روز بر کیفیت آنها اضافه می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همه زیرساخت‌های وزارت ارتباطات پای کار پیام‌رسان‌ها آمده که بتوانند خدمات باکیفیتی را به مردم ارائه کنند. حدود ۴-۵ پیام‌رسان‌هایی که این روزها مردم از آن استفاده می‌کنند این قابلیت را دارند.

زارع‌پور عنوان کرد: به زودی نسخه جدید پیام رسان ایتا که بعد از روبیکا بیشترین اقبال را داشته است، منتشر می شود و در نسخه جدید آن امکان تماس تصویری وجود دارد.

وزیر ارتباطات همچنین گفت: پیام‌رسان های بله با مشارکت سروش‌پلاس، آیگپ و روبیکا به تماس تصویری مجهز شده‌اند.

وی افزود: دو هفته پیش که وزیر ارشاد به موریتانی رفته بود، با پیام رسان‌های ایرانی با هیات دولت در تماس بود.

در ادامه وزیر ارتباطات به صورت آزمایشی تماس تصویری با یک پیام رسان داخلی در حضور خبرنگاران انجام داد.

پرداخت وام‌های خرد از هفته آینده سرعت می‌گیرد

سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: امیدواریم با ابلاغیه دیروز بانک مرکزی، از هفته آینده شاهد سرعت بخشیدن به فرآیند وام‌های خرد باشیم.

وی گفت: با توجه به تراز تجاری مثبت کشور، مشکلی در تامین ارز مورد نیاز برای تجارت و واردات رسمی نداریم و تخصیص ارز بدون محدویت انجام می شود.

وی میزان تراز تجاری کشور را در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۲۰ میلیارد دلار برآورد کرد.


خاندوزی ابراز امیدواری کرد که با تزریق این منابع به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ظرف هفته‌های آینده از دوره آشوب اقتصادی حوزه ارزی به دوره ثبات قدم بگذاریم.

از وزیر اقتصاد درباره مصوبه مولدسازی دارایی های دولت در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا سوال شد که وی توضیح داد: در کشور ده‌ها هزار پروژه نیمه تمام وجود دارد که می توان آنها را با تزریق منابع زنده کرد.

وی با بیان اینکه در روزهای اخیر برخی در شبکه های مجازی اقدام به فضاسازی در این خصوص کردند، اظهار داشت:‌ سه قوه در این مسیر فعال هستند و اساساً در این مسیر تحولی رو به پیشرفت و برای آینده سرمایه گذاری و پروژه های عمرانی استان ها هیچ عقب نشینی صورت نخواهد گرفت.

خاندوزی افزود: اگر ایرادات فنی و تخصصی وجود داشته باشد، شورای عالی هماهنگی سران سه قوه آن در مصوبه جدید خود در قالب اصلاحیه لحاظ خواهد کرد و تصمیم گیری ها در شفاف ترین حال ممکن اطلاع رسانی خواهد شد.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: سالها بود که دستگاه ها و مدیران دولتی در برابر واگذاری زمین ها و ساختمان های متروکه خود مقاومت می کردند و به همین دلیل این مصوبه در سران قوا به تصویب رسید.

سید صولت مرتضوی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران از آغاز طرح کالابرگ الکترونیکی در سه استان گیلان، مرکزی و قزوین از امروز خبر داد.

وی در این باره گفت: با فروشگاه‌های زنجیره‌ای هماهنگ شده که در آینده نزدیک بتوانیم به صورت سراسری طرح کالابرگ الکترونیکی را اجرا کنیم.

وی افزود: حتماً این طرح تا آخر سال به صورت سراسری اجرا می‌شود. دولت هیچ بنایی ندارد که یارانه نقدی را حذف کند، اما تکلیف قانونی است که کالابرگ‌ الکترونیکی هم باشد.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی گفت: مردم می‌توانند کالابرگ‌ الکترونیکی انتخاب کنند یا یارانه نقدی و قیمت هم براساس شهریور سال ۱۴۰۰ است. دولت بنایش بر این است برای کالاهای اساسی از ارز نیمایی استفاده کند و افزایش قیمت در این زمینه معنا ندارد.


سوالی از رئیس جمهور در دستور کار نیست

سیدمحمد حسینی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره تعامل میان دولت و مجلس گفت: در هفته اخیر طرح استیضاح وزیر بهداشت را داشتیم که در ابتدا تعداد امضاهای آن قابل‌توجه بود اما با گفت‌وگویی که با نمایندگان انجام شد تعداد کاهش یافت و در نهایت استیضاح منتفی شد ‌و وزیر هم توضیحاتی را در کمیسیون به نمایندگان ارائه کرد.

وی افزود: همچنین سوالاتی از وزیر نفت و صمت در مجلس مطرح بود که در آن‌ها هم سوال‌کننده قانع شد و این بیانگر این است که اگر وزرا پاسخ قانع‌کننده‌ای بدهند نمایندگان هم می‌پذیرند.

معاون پارلمانی رییس جمهور درباره اینکه امروز خبری در برخی روزنامه‌ها درباره اختلاف مجلس و دولت و طرح سوال از رییس جمهور منتشر شده که هیچ مبنا و اساسی ندارد و باعث شگفتی است، عنوان کرد: از جمله برخی سایت‌ها و کانال‌های خبری و خبرگزاری‌ها که در ایام اغتشاشات فعال بودند و به نوعی آتش‌بیار معرکه بودند اکنون هم دنبال فتنه‌انگیزی جدیدی هستند تا اختلاف بین مجلس و دولت را دامن بزنند و تلقی شود که اختلاف وجود دارد در حالی که تعامل سازنده است.

حسینی تاکید کرد: خبر این بود که بحث سوال از رییس جمهوری در مجلس مطرح شده که براساس اصل ۸۸ قانون اساسی حداقل یک‌چهارم نمایندگان باید این تقاضا را داشته باشند. ما در سال گذشته یک مورد داشتیم و آن هم منتفی شده است و مورد دیگری نداشتیم.

وی یادآور شد: اینکه یک پایگاه خبری یا یک خبرگزاری بنویسد که احتمالا یکی از نمایندگان درصدد جمع‌آوری امضاء هستند – آن‌هم در آغاز دهه فجر – واقعاً جای تعجب دارد و حسن نیتی در این رفتارها نمی‌بینیم امیدواریم که این رفتارها را اصلاح کنند.

پوشش پدافند هوایی کشور قدرتمند است


محمد اسلامی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه پوشش پدافند هوایی کشور قدرتمند است و این سازمان نیز تمهیداتی برای تامین امنیت دارد، گفت: عملیات روانی غربی‌ها در موضوع هسته‌ای بر برجام متمرکز است در حالی که ما تعهد جا مانده ای نداریم.

اسلامی درباره زمان سفر گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران اظهار داشت: این سفر به تدوین و محتوا نیاز دارد و باید اهداف و برنامه این سفر مشخص باشد.

اسلامی ادامه داد: گروسی اعلام کرده قصد چنین سفری دارد و این سفر بعد از اجلاس سری که با وزرای شورای اروپا و در پارلمان اروپایی داشتند، بیان شد؛ البته ادبیاتی که از سیستم غربی منتشر می شود دارای حقایقی است که گفته نمی‌شود.

وی خاطر نشان کرد: در سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ حدود ۲ هزار بازرسی آژانس انجام داده و در این سه سال میزان بازرسی از ایران ۵۰۰ مورد بازرسی یعنی یک چهارم تمام بازدیدها بوده است.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ما در ایران ۲۱ سایت هسته‌ای داریم و کل دنیا ۷۳۰ سایت هسته‌ای دارد؛ با این حال باز هم احساس نگرانی می‌کنند و این روند نشان می‌دهد ادبیات آنها را که ادبیات دشمن و عملیات تخریبی است و ما از این‌ها تاثیر نمی‌گیریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره بازنگری در سطح امنیت تاسیسات هسته ای با تاکید بر اینکه به لحاظ امنیتی و حفاظتی نظام پدافندی خوبی داریم گفت: پوشش پدافند هوایی کشور قدرتمند است و سازمان هم تمهیداتی دارد و دشمن همواره ناکام مانده و خواهد ماند.

برجام یک معامله است

اسلامی درباره تغییر در سطح تعهدات هسته‌ای ایران اظهار کرد: ما تعهد جا مانده‌ای نداریم، عملیات روانی و اظهارات آنها متمرکز بر بحث برجام است. برجام یک معامله است که دو سمت دارد وقتی تعهداتشان را انجام نمی‌دهند دیگر دلیلی ندارد ما پایبند به تعهداتی باشیم که با عملیات فشار تلاش دارند در ایران تشدید کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تغییر سطح غنی سازی در ایران تاکید کرد که قانون ما هم در چارچوب پادمان است. ما عضو ان پی تی و به آن پایبند هستیم.

اسلامی درباره اجلاس شورای حکام گفت: نفوذ صهیونیستی و دشمنی علیه ایران باید خاتمه یابد و همین طور که در چند روز اخیر دیدید جبهه‌شان را تغییر دادند و دیدید که اول گفتند تمرکزمان روی ایران و تحولات سیاسی است، اما بعدا اعلام کردند که برنامه‌ای برای تغییر رژیم ایران نداریم و این اقدامات آن ها نشان دهنده دشمنی است.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین اعلام کرد که یک خط تولید پایلوت تولید ایزوتوپ‌های پایدار که یکی از موارد موازی و جایگزین فرآیندهای فعلی برای تولید رادیو دارو در بخش سرطان و درمان تیرویید است، در دهه فجر به بهره برداری می رسد.

وزارت دفاع به سرعت حمله ریزپرنده ها را دفع کرد

رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به حمله پهپادی به یکی از کارگاه‌های وزارت دفاع در اصفهان گفت: وزارت دفاع خیلی زود و بهنگام این موضوع را گزارش داد. این حمله را سریع دفع کردند و این اقدام ناموفق بود؛ خود آمریکایی‌ها هم به آن اشاره کردند.

وی ادامه داد: دشمن، دشمن است و دشمن هم دشمنی می‌کند و نیاز به هوشیاری و ضریب آمادگی برای پاسخگویی دارد.

وی افزود: وزارت دفاع خیلی زود و بهنگام این موضوع را گزارش داد. این حمله را سریع دفع کردند و این اقدام ناموفق بود.خود آمریکایی‌ها هم به آن اشاره کردند. البته من مرجع صحبت راجع به این موضوع نیستم.