سمنان باید به عنوان مقصد گردشگری شناخته شود وزیر گردشگری گفت: سمنان به جز اینکه در مسیر مشهد قرار دارد از اهمیت زیادی به لحاظ تنوع در ظرفیت‌های میراث فرهنگی و گردشگری برخوردار است. سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز در نشست با اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور ضمن تشکر […]

سمنان باید به عنوان مقصد گردشگری شناخته شود

وزیر گردشگری گفت: سمنان به جز اینکه در مسیر مشهد قرار دارد از اهمیت زیادی به لحاظ تنوع در ظرفیت‌های میراث فرهنگی و گردشگری برخوردار است.

سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امروز در نشست با اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور ضمن تشکر از زحمات ستاد اجرایی خدمات سفر استان‌ها گفت: استان فارس یکی از استان‌های محوری در تعطیلات نوروز است.

خوشبختانه قیمت اماکن اقامتی در گیلان خوب بوده است

او افزود: از استاندار و آموزش و پرورش گیلان برای اسکان مسافران تشکر می‌کنم. نسبت به گیلان به خاطر انبوه ورود گردشگر حساسیت دارم و تلاش می‌کنیم که خدمات خوبی به مسافران ارائه شود.

مهندس ضرغامی ادامه داد: استان گیلان در جاذبه‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی از تنوع بالایی برخوردار است. باید اطلاع‌رسانی لحظه‌ای داشته باشید تا در بخش‌هایی که تراکم وجود دارد به مسافران اطلاعات لازم داده شود. گیلان در چند روز اخیر با موج گردشگران روبرو بوده و خوشبختانه در مدیریت مسافران موفق بوده است.

سمنان باید به عنوان مقصد گردشگری شناخته شود

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در خصوص اهمیت موضوع گردشگری در استان سمنان نیز اظهارداشت: سمنان به جز اینکه در مسیر مشهد قرار دارد از اهمیت زیادی به لحاظ تنوع در ظرفیت‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری برخوردارست و باید به عنوان مقصد گردشگری شناخته شود، باید تلاش کنیم سمنان و شهر‌های مختلف که مشحون از میراث‌فرهنگی و تمدنی است به مقصد گردشگری تبدیل شود.

عملیات مرمت، جاذبه گردشگری است

او ادامه داد: بار‌ها اعلام کردیم عملیات مرمت، جاذبه گردشگری است در حقیقت خود کارگاه میراث‌فرهنگی جاذبه گردشگری است نباید بازدید مردم به دلیل مرمت متوقف شود. از نظر من هیچ اشکالی ندارد مسیری برای تردد مردم در نظر گرفته شود. کاروانسرای شاه‌عباسی سمنان از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کاروانسرا‌های کشور است. با زحمتی که دستگاه قضایی برای آزادسازی این کاروانسرا کشید موجب شد به عنوان یک جاذبه تاریخی مردم از آن بتوانند به زودی بازدید کنند، این بنا باید مرمت شود و در کنار آن جاذبه‌های تکمیلی ایجاد کنیم تا از مقاصد مهم گردشگری کشور شود.

رشد گردشگر با تنوع کردستان افتخارآفرین است

مهندس ضرغامی با اشاره به شرایط اقلیمی استان کردستان نیز تصریح کرد: رشد گردشگر با تنوعی که در کردستان وجود دارد، افتخارآفرین است. دشمن تلاش می‌کند کردستان را نا امن جلوه دهد بخش زیادی از برنامه‌های استکبار برای ایجاد ایران‌هراسی مربوط به کردستان است. تلاش می‌کنیم تا این استان را به‌عنوان مقصد اکوتوریسم و طبیعت‌گردی معرفی کنیم تا گردشگری کشور را مدیریت کنیم.

ضرغامی در پایان گفت: تمام ماموریت‌های اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور وظیفه سنگینی است. از تمامی اعضای ستاد که برای مردم شادی ایجاد کردند و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری موجب شادی‌آفرینی شدند، تشکر می‌کنم.

استان فارس، رکورد‌دار بالاترین اسکان آموزش و پرورش

در ادامه جلسه ناصر زینالی، مدیرکل امور استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: خوشبختانه استان فارس با هماهنگی خوب دستگاه‌ها، افزایش ورود گردشگر در مقایسه با سال قبل را داشته و ظرفیت اماکن اقامتی این استان بالای ۹۸ درصد تکمیل شده است و بالاترین آمار اسکان آموزش و پرورش هم مربوط به این استان است.

رشد ۷۰ درصدی فروش صنایع‌دستی استان گیلان در نوروز

اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز با اشاره به رشد ۸۳ درصدی تردد به استان گیلان گفت: تا روز سوم فروردین ۱۴۰۲، ۶۶ درصد رشد در تعداد مسافر، ۱۱۳درصد رشد در اقامت و ۷۱ درصد رشد در ورود گردشگران خارجی به ثبت رسیده است.

او در ادامه گفت: در ورودی استان و حتی در ورودی شهر‌ها نمایشگاه صنایع‌دستی داریم که موجب رشد ۷۰ درصدی در فروش صنایع‌دستی و رضایتمندی هنرمندان شده است.

از تمام ظرفیت اسکان استان قم استفاده کرده‌ایم

ابوالقاسم مقیمی، جانشین استاندار قم با اشاره به ورود ۳.۵ میلیون زائر در نیمه شعبان به این استان، گفت: اقامتگاه‌ها از دو روز قبل از شروع طرح تکمیل شد و ما از ظرفیت اسکان مردمی، اقامتگاه‌ها، مدارس، بقعه‌ها و… استفاده کردیم. حتی ۷ کمپ نوروزی داشتیم و سالن‌های وزرشی به صورت موقت در اختیار مسافران عبوری قرار گرفت.

۲۱۸ غرفه صنایع‌دستی در استان سمنان ماندگاری مسافران را افزایش می‌دهد

سید محمدرضا هاشمی، استاندار سمنان، تصریح کرد: به منظور افزایش ماندگاری مسافران عبوری و برای معرفی پتانسیل‌ها و افزایش فروش صنایع‌دستی، ۲۱۸ غرفه عرضه صنایع‌دستی و ۲۱ نوروزگاه‌ها در سراسر استان برقرار شده است.

او با اشاره به میزان اشغال اقامتگاه‌ها که از ۶۰ درصد هم فراتر رفته است، گفت: تا روز سوم فوردین ۱۴۰۲ بیش از ۹۵ هزار نفر در استان سمنان اقامت کرده‌اند.

در استان کردستان هیچ مسافری زیر باران نماند

اسماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان، از وضعیت بارش‌ها و عبور از تراز بلندمدت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه مردمان کردستان برای جشن‌های نوروزی اهمیت بالایی قائل هستند، برای برگزاری آن‌ها تدارک دیدیم تا جذب گردشگر از طریق صورت بگیرد.

او ادامه داد: بیش از یک میلیون نفرشب اقامت در استان ثبت شده است و از ظرفیت مدارس هم به طور کامل استفاده شد تا هیچ مسافری در باران نماند.

زارعی کوشا با اشاره به افزایش ۹۳ درصدی ورود گردشگران خارجی به استان کردستان گفت: بیش از ۱۵ هزار گردشگر خارجی میزبانی کردیم و ۱۶ هزار نفر هم به اقلیم کردستان عراق سفر کردند که نشان از امنیت و رفت و آمد خوب استان دارد.

قلعه فلک‌الافلاک، رکورددار بازدید در میان جاذبه‌های استان لرستان

احمدرضا دالوند، معاون عمرانی استاندارد لرستان، از تردد ۳ میلیون و ۹۰۰ خودرو در استان خبر داد و گفت: ۵۸ هزار نفر از جاذبه‌های استان بازدید داشتند که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است. قلعه فلک‌الافلاک مهمترین جاذبه ما با ۳۷ هزار بازدید بوده است.

ثبت بیش از ۸،۵ میلیون تردد در استان آذربایجان شرقی

زین‌العابدین رضوی خرم، استاندار آذربایجان شرقی گفت: از ابتدای شروع طرح نوروزی، ۸ میلیون و ۵۸۰ تردد در استان داشتیم که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش داشته است.

او ادامه داد: بازارچه صنایع دستی در ۵۵ نقطه با ۶۰۰ غرفه، نوروزگاه در ۶۰ نقطه با ۲۰۰ برنامه و مجموع اقامت ۱۶۶ هزار نفر با میانگین اشغال ۷۰ درصدی، در کنار آمار بازدید از جاذبه‌ها که رقم ۶۷۹ هزار نفر را نشان می‌دهد، گواه رشد گردشگری آذربایجان شرقی است.

پلمپ یک هزار و ۵۰۰ مورد توسط سازمان اورژانس کشور

جعفر میعادفر، رئیس اورژانس کشور، از انجام ۱۴۵ هزار ماموریت در سراسر کشور خبر داد و گفت: طی بازدید از مراکز اقامتی، رستوران‌ها و فروشگاه، ۳۶۱ هزار کیلو مواد غذایی معدوم شد. همچنین یک هزار و۴۹۶ مورد پلمپ اماکنی که اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کردند داشتیم.

۱۰۸ میلیارد تومان جریمه گران فروشی برای دو شرکت هواپیمایی

یزدالله آروند، نماینده سازمان تعزیرات حکومتی در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور، از انجام ۵۱ هزار و۵۴۶ بازرسی خبر داد و گفت: ۱۵ هزار واحد دارای تخلف بوده و ۸۸۷ واحد صنفی پلمپ یا نصب پارچه شده است تا از گرانفروشی سایر فروشگاه‌ها پیش‌گیری شود.

او ادامه داد: دو شرکت هواپیمایی به علت گرانفروشی بلیط ۱۰۸ میلیارد تومان جریمه شدند.

گردشگری ارزان و همه‌گیر در مناطق آزاد کشور

جلال میرزایی، مدیرکل گردشگری سازمان مناطق آزاد، از افزایش ۵۱درصدی متوسط تردد در مناطق آزاد کشور خبر داد و گفت: ۳۱ درصد افزایش اقامت داشتیم و با توجه افزایش قیمت ۱۸درصدی برای اقامتگاه‌ها، با راه‌اندازی کمپ‌های چادری ظرفیت جدیدی فراهم کرده‌ایم تا اقامت ارزان و همه‌گیر برای مردم شود.

۲ هزار بقعه در طرح آرامش بهاری سازمان اوقاف مشارکت دارند

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی متقی، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف، عنوان کرد: از ۸ هزار امامزاده ۲ هزار بقعه وارد طرح آرامش بهاری شده‌اند و در سه سطح به مسافران نوروزی خدمات می‌دهند. ۳۰‌هزار نفر در این طرح مشغولند و تا سوم فروردین ۱۴۰۲، ۲ میلیون و ۱۹۰ هزار زیارت از بقاع متبرکه به ثبت رسیده است.

کاخ سعدآباد، رکورددار بیشترین بازدید

پرهام جانفشان، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تهران با اشاره به استقبال خوب مردم از بازارچه‌ها و نوروزگاه‌های استان، گفت: ۳۰ بازارچه در کل تهران و ۱۶ شهرستان فعال هستند. جانفشان سطح اشغال اقامتگاه‌های تهران را ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت: ۳۰۰ هزار نفر در تهران اسکان گرفتند که مشابه پارسال است، اما پیش‌بینی می‌کنیم این آمار در هفته دوم بالاتر برود. رکورد بازدید از اماکن گردشگری شکسته شد و کاخ سعد‌آباد با ثبت ۱۷ هزار بازدیدکننده در راس فهرست قرار گرفت.