آمریکا و اسرائیل پاسخ نظامی به حوثی‌ها را بررسی می‌کنند روزنامه پولیتکیو مدعی شد که آمریکا و اسرائیل در حال بررسی پاسخ نظامی به یمنی‌ها در واکنش به ممانعت صنعاء از عبور کشتی‌های باری به سمت فلسطین اشغالی هستند. به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران ، ورود تمام قد ارتش یمن برای ممانعت از […]

روزنامه پولیتکیو مدعی شد که آمریکا و اسرائیل در حال بررسی پاسخ نظامی به یمنی‌ها در واکنش به ممانعت صنعاء از عبور کشتی‌های باری به سمت فلسطین اشغالی هستند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شهید یاران ، ورود تمام قد ارتش یمن برای ممانعت از عبور کشتی‌های باری به سمت اسرائیل در راستای حمایت از مردم غزه، به شکل جدی اقتصاد این رژیم را به مخاطره انداخته است تا جایی که حمله یا توقیف کشتی‌‌های به مقصد بندر ایلات، موجب شده تا تل آویو دست به دامان آمریکا شود.

در این راستا، روزنامه پولیتیکو، امروز (۲۶ آذر) در گزارشی مدعی شد که آمریکا و اسرائیل در حال بررسی پاسخ نظامی به نیروهای مسلح یمن در راستای آن‌چه «حمایت از دریانوردی در دریای سرخ» عنوان کرده‌اند، هستند.

این روزنامه به نقل از یک مقام دولتی آمریکا نوشت: «پنتاگون در روزهای اخیر ناوگروه تهاجمی “یواس‌اس دوایت آیزنهاور” را از خلیج فارس به خلیج عدن در مجاورت سواحل یمن منتقل کرده است تا از پاسخ نظامی احتمالی به حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌ها در دریای سرخ و باب‌المندب پشتیبانی کند».

این مقام آمریکایی همچنین گفت که ارتش این کشور طرح‌هایی را برای حمله به نیروهای مسلح یمن ارائه داده است.

طبق این گزارش، بررسی‌ها در وزارت دفاع آمریکا حول این بحث است که آیا حمله مورد نظر باید به طور مستقیم مواضع ارتش یمن را هدف قرار دهد؟ و این نگرانی در میان مقامات آمریکایی وجود دارد که چنین حمله‌ای موجب گسترده شدن دایره جنگ «با ایران و هم‌پیمانانش» در منطقه شود.

در این راستا شبکه عبری‌زبان «کان» گزارش داد که «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه (فردا) به سرزمین اشغالی خواهد رفت تا در این سفر عملیات نظامی علیه «حوثی‌ها» را اعلام کند. نام این عملیات «نگهبان شکوفایی» خواهد بود.

«یوآو گالانت» وزیر جنگ اسرائیل نیز شامگاه شنبه در یک کنفرانس خبری مدعی شد: «پاسخ حوثی‌ها را در یمن در زمان مناسب خود و طی هماهنگی با هم پیمانان خواهیم داد».

در این میان شرکت بزرگ حمل و نقل دریایی OOCL نیز امروز از توقف انتقال کالا به فلسطین اشغالی خبر داد و اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کشتی‌های این شرکت به سمت اسرائیل حرکت نخواهند کرد.

شب گذشته نیز  شرکت معتبر کشتیرانی «ام‌اس‌سی» که سوئیس و ایتالیا مالکیت آن را عهده‌دارهستند اعلام کرد  به کانتینرهای خود دستور داده تا از تردد در دریای سرخ اجتناب ورزند.

در هفته‌های اخیر به موازات تشدید حملات رژیم اسرائیل علیه غزه، ارتش یمن عرصه را بر کشتی‌های اسرائیلی که قصد عبور از تنگه باب‌المندب در دریای سرخ دارند را تنگ‌تر کرده و پیش از این هم با پهپاد و موشک، اراضی اشغالی فلسطین و به طور مشخص بندر ایلات را هدف قرار داده است.

۴۰ درصد تجارت بین‌المللی جهان از طریق این تنگه که بین یمن، در منتهی الیه جنوب غربی شبه جزیره عربستان و قاره آفریقا می‌‌گذرد، انجام می‌شود.

شرکت کشتیرانی فرانسوی «سی‌جی‌ام» نیز غروب شنبه به وقت تهران اعلام کرد که در پی حمله به کشتی‌های تجاری در منطقه، تردد تمام محموله‌های کانتینری خود را از دریای سرخ متوقف می‌کند.

این شرکت مستقر در شهر «مارسی» در فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وضعیت به شدت وخیم  و نگرانی‌های امنیتی در حال افزایش است.»

این شرکت فرانسوی اعلام کرد: «ما تصمیم گرفته‌ایم به تمام کشتی‌های کانتینری سی‌جی‌ام در منطقه که قرار است از دریای سرخ عبور کنند، دستور دهیم تا به مناطق امن برسند و سفر خود را لغو کنند.»

با این حال یمنی‌ها اعلام کرده‌اند که دریای سرخ منطقه امن دریانوردی برای سایر کشتی‌هاست. در این راستا ناصرالدین عامر، معاون وزیر اطلاع‌رسانی انصارالله یمن شب گذشته در مصاحبه با یک رسانه غربی هدف عملیات‌های یمن در دریای سرخ علیه کشتی‌های تحت مالکیت اسرائیل یا عازم بنادری در فلسطین اشغالی را تشریح و تبیین کرد. 

عامر در مصاحبه با نشریه نیوزویک گفت: « عملیات ما به طور خاص علیه دشمن صهیوینستی و کشتی‌های عازم بنادر اسرائیلی است و ما هیچ کشتی‌ای را خارج از این چارچوب هدف قرار ندادیم.»

این مقام انصارالله یمن توضیح داد هدف عملیات‌ها در دریای سرخ این است که به غزه کمک، غذا و دارو رسانده شود.